Holokauszt Túlélők Támogatása

A MAZS Alapítvány Holokauszt Túlélőket Támogató Programja otthoni szolgáltatásokkal segíti a zsidó származású holokauszt túlélőket, ezzel lehetővé téve, hogy a saját otthonaik biztonságában, kellő méltósággal, a lehető legjobb életminőségben éljék életüket. 

A MAZS Alapítvány ehhez rendkívüli segély céljából, a Claims Conference-en keresztül kapja a finanszírozást a Német Kormánytól. A Claims Conference által előírt kritérium rendszer alapján a támogatások kárpótlás címén, a rászorultság elvét követve, szociális szolgáltatások formájában, életkor szerinti szükségletekre válaszként érkeznek klienseink otthonába. 

Ezek között vannak a gondozáson, az ápoláson, az élelmiszer- vagy meleg étel támogatáson, a takarításon, a rezsi költség támogatáson és annak segítésén túl, hogy taxival eljuthassanak orvosi vizsgálatra, további számos fontos szolgáltatások (pl. mentális egészség-, gyógyszer-, gyógyászati- és ápolási segédeszközök támogatása, életvédelmi távfelügyelet, gyógytorna, pszichológiai támogatás, fogászati kezelés, illetve lakás akadálymentesítése.)

A MAZS Alapítvány a holokauszt túlélők elszigeteltség-, egyedüllét-, vagy magány érzetének oldása céljából szocializációs programokat és klubjai működtet. A klubok célja a kortárs közösségi programokban szórakozási lehetőségek nyújtása és az egészség megőrzésének segítése. A programok MAZS munkáját segítő önkéntesek vezetésével és aktív közreműködésével szerveződnek. 

Budapesten számos különféle klubot működtetünk, melyeknek heti vagy havi tevékenységei között találhatók kulturális programok (mint például csoportos látogatások kiállításokra, múzeumokba vagy moziba), előadások, kirándulások, gyógytorna, sakkozás, utazással kapcsolatos élménybeszámolók, nyelvtanulás, alkotó programok, valamint közös ünnepségek. 

A Kapcsolat Program keretében önkéntes segítőink maguk a túlélők, akik rendszeres telefonos kapcsolattartással gondoskodnak arról, hogy kevésbé jó fizikai állapotban lévő, otthonukat ritkán elhagyó sorstársaik ne érezzék magukat magányosnak. 

A Café Európa a holokauszt túlélők számára havonta szervez találkozókat budapesti kávéházakban, ahol a MAZS látja őket vendégül. 

A Salom Klub a holokauszt túlélők és a közép-generáció nyitott klubja. Rendszeresen szervez kirándulásokat, kulturális és közösségi programokat, beleértve sakk- és kártyajátékokat, társasjátékokat, nyelvtanulást, előadások és beszélgetések szervezését, illetve az ünnepek közös megünneplését. A klub Kohncerto Dalköre és Bohémek Tánc-csoportja önfeledt felüdülést kínál mindenkinek. A klubtalálkozók helyszíne a JCC Budapest – Bálint Ház

Az Eötvös Klubnak a Károli Gáspár téren a Budapesti Zsidó Hitközség Lágymányosi (Bét–Shalom) Körzet zsinagógája ad otthont. Itt változatos témákról beszélnek, például könyvekről, zenei alkotásokról, történelmi és vallási kérdésekről beszélgetnek. A zsidó ünnepekhez kapcsolódva lehetőség van az évezredes vallási hagyományok felelevenítésére és közös megünneplésére. A havonta megrendezett klubnapokon túlmenően a kulturális programok is maradandó élményt nyújtanak, ilyenek a tárlatvezetések, a csoportos városlátogatások, a mozifilmek, színházi előadások, koncertek, irodalmi estek és hasonló rendezvények.

A Támogató Csoportban a közös téma a betegségből való gyógyulás, és azt követően a fizikai- és a lelki egészség megőrzése. A tapasztalatcsere segít abban, hogy a komoly betegségen átesett klubtagok az átélt nehézségeket fel tudják dolgozni. A havi találkozókon a kis csoportos, közösségi beszélgetések az élet minden területét átfedik, és a sorsközösségben megtalált társaság által erősítik az egyént.

Az Észkerék – Társasjáték Klub tagjai a mentális fejlesztési vagy szinten tartás lehetősége miatt csatlakoztak a klubhoz. Az együttlét célja itt a jó közösségi élmény, a vidám hangulat, az önfeledt játék és kötetlen beszélgetések nyugodt környezetben. A klubfoglalkozások a JCC Budapest – Bálint Ház Shalom Klub termében vannak.

A “Nordic Walking” Klub tagjait a testmozgás és a természet szeretete hozza össze. Amennyiben az időjárás engedi, a klub tagjai minden csütörtökön délelőtt találkoznak. A Nordic Walking egy olyan aktív mozgásforma, amely életkortól függetlenül is ajánlott, de azoknak különösen nagy segítség, akiknek ízületi vagy más mozgásszervi problémájuk van. Ez a mozgásforma úgy javítja az állóképességet, erősíti az izmokat, javítja a szervezet oxigénellátását és tartja rendben a testtömeget, hogy közben tehermentesíti az izületeket.

Klubjainknak összesen kb. 500 tagja van, munkánkat közel 20 önkéntes segíti.Az Alapítvány szocializációs programjai között szerepel a népszerű Szarvasi Szenior Tábor is, melyet 2011 óta szervezünk meg a Szarvasi Nemzetközi Zsidó Ifjúsági Tábor helyszínén, jellemzően évente kettő vagy három turnussal. A Szenior Tábor a Covid időszakában szünetelt, 2023-ban azonban ismét megszervezi a MAZS.

A MAZS Alapítvány Holokauszt Túlélőket Támogató Programja így tudja segíteni jelenlegi és jövőbeli klienseinket: Szolgáltatásaink.