Nyári táborok
Fontos szempontok a táborválasztásnál:
- Kitől hallottunk a programról? Találunk-e referenciát?
- Milyen élményt kap gyermekünk a tábor során?
- Milyen garanciákat vállalnak a szervezők? (pl. pénzvisszatérítés a táborozás megszakítása esetén)
- Ár/érték arány?
- Van lehetőség speciális étkezésre? (pl. lisztérzékenység, cukorbetegség, vallási ok)
- Tudnak-e személyre szabott odafigyelést fordítani a speciális igényű gyerekekre?
- Milyen programok vannak? Mennyit foglalkoznak a gyermekkel?
- Kik és hányan foglalkoznak a gyerekekkel?
- Mekkora létszámú csoportokban zajlanak a foglalkozások (ha vannak)?
- Milyen a szállás? Hányan laknak egy szobában? Hol tisztálkodnak?
- Mit csinálnak, ha esik az eső?
- Van-e esővédett hely, valamint naptól védett, árnyékos hely a tábor területén?
- Hol és hogyan zajlik az étkeztetés, isznak-e elég folyadékot napközben?
- Kik a táboroztatók, vezetők?
- A közösséghez való tartozást erősítik-e év közben programokkal?
- Legkorábbi időpont az érkezésre? Legkésőbbi időpont, amikor fel kell venni a gyermeket?
- Hogyan lehet kapcsolatba lépni a felelős személlyel, elérhetőség?
Miket vegyünk figyelembe választáskor?
Általában 10 éves kor után lehet elkezdeni a táboroztatást, de az önállóságtól és a szociális érettségtől függően már 8-9 éveseknél is meg lehet próbálni.
Vegyük figyelembe gyermekünk személyiségtípusát: mennyire nyitott vagy épp introvertált, milyen tevékenységekben leli örömét, mi a komfortos számára. Ezek tekintetében vizsgáljuk meg a következőket: hány napos, hány éves kortól javasolt a tábor, milyen jellegűek a programok, napközis-e vagy ottalvós. Új táborozó esetén sokat segíthet, ha van ismerőse a közösségben. Ezért ha lehet, hozzon barátot: a közös élmény jobb élmény. Egy barát jelenléte nagyobb biztonságérzetet ad a kevésbé extrovertált gyermek számára.
Fontos, hogy a tábor kiválasztása közös döntés legyen: gyermekünkkel közösen beszéljük meg, hogy hova menne szívesen, és ott mi vár rá. Olyan tábort válasszunk, amely gyermekünket érdekli, motiválja; ne csak azt tartsuk szem előtt, hogy szerintünk mi lenne hasznos a fejlődése szempontjából. A valódi tanulás ott vár rá, ahol sikerül kielégítenie természetes kíváncsiságát; valódi, életre szóló élményt pedig ott szerezhet, ahol teljes szívvel és lélekkel részt vesz a számára izgalmas, érdekes programokban.
Ha valaki nem biztos abban, hogy a gyereke, vagy esetleg ő, szülőként, készen áll az ottalvós programokra, jó próba lehet, ha gyerek egy-két napot távol, például a nagyszülőknél tölt, vagy ha napközis, bejárós táborokkal indítunk.
Javasolni szokták, hogy a szülők és a gyerekek együtt nézzék végig a táborról elérhető képeket, videókat, és közösen válasszák ki a tábori foglalkozásokat
Érdemes szem előtt tartani, hogy ha egy gyerek nem érzi jól magát a táborban, az sok esetben feloldható humorral, vagy egész egyszerűen annyival, hogy nem a szülőkkel kommunikál, hanem valaki mással, aki megnyugtatja, a szülők pedig a táborvezetőkkel tartják a kapcsolatot. Ugyanakkor a gyermeknek a biztonságérzete megtartása miatt legyen lehetősége a szülővel is kommunikálni.
Az étkezésen kívül fontos, hogy a fényvédelemmel, a kullancsriasztással és a víz/folyadék bevitelével foglalkozzon valaki – ha a táborszervező nem, akkor a szülőnek kell megbeszélni a gyermekkel az ezzel kapcsolatos teendőket.
Széles a választék az elérhető táborok között: a szociálisan finanszírozott önkormányzati programoktól egészen a nagyon jó minőséget képviselő oktató- és élménytáborokig mindenki a pénztárcájának és érdeklődésének megfelelő programok közül válogathat.
Érdemes azonban még kora tavasszal, áprilisban lefoglalni a táborokat, mert elég hamar be szoktak telni a legjobb táborok férőhelyei.
A Jaffe Zsidó Családsegítő Szolgálat ügyfelei számára a témában így tud segíteni:
Nyári táborok a zsidó közösségben:
Az egyik legnehezebb kihívás a szülőknek a nyár, amikor bár a gyerekeknek 2,5 hónap szünet van, de a felügyeletük, aktív kikapcsolódásuk megoldása problémákba ütközik. A nyári táborok egy hetes ára évről-évre rohamosan növekszik, a nagyszülők nem biztos, hogy ráérnek, a munkába nem szívesen viszi a gyermekét a szülő. A Jaffe Zsidó Családsegítő Szolgálat kiemelten fontosnak tartja, hogy a zsidó közösségi nyári táborokba. Ezekről a táborokról tájékoztatjuk ügyfeleinket és segítünk a kifizetésükben – a tábor költségeinek egy részét átvállaljuk.
JCamp nyári tábor, amelyet a JCC Budapest-Bálint Ház szervez:
A nyári tábor egy hetes, amelyet a Lauder Javne Zsidó Közösségi Iskola és a Szarvas Camp madrichjai segítségével keltenek életre Zalakaroson. A programjaikon szórakoztató, informális módszertan segítségével oktatási lehetőségek széles skáláját biztosítják. Oktatási tartalmú, fejlesztő és átmozgató programjaik mellett kézműveskedés is van a palettán, amely során nem szabnak határt a kreativitásnak.
Camp Jichak Családi Tábor:
Néhány volt szarvasi táborozó és madrich létrehozta a Manóra Egyesületet, hogy annak segítségével „szarvasi élményt” tovább vivő programokat alkossanak. Így született meg például a Családi Tábor. Ez egy olyan tábor, ahol nem kell főzni, mosni, takarítani, ahol mindenki kipihenheti magát, mindemellett a szülőkre és a gyerekekre egyaránt érdekes, színes programok várnak. A szülők a gyerekekkel együtt találkozhatnak különböző témákkal, fejleszthetik kézműves ismereteiket és tehetségüket, közös foglalkozásokon (ringató, sport-, kerámiafoglalkozások, dráma, főzőtanfolyam, bűvészkedés) ismerhetik meg maguk és gyermekük kivételes képességeit és a legnagyobb örömöt az együtt töltött idő csodálatos varázsát. Nem utolsó sorban rengeteg lehetőség van új családi barátokat szerezni. A tábor ideje alatt az érdekes fejlesztő programok mellett mind a szülők, mind a gyerekek ízelítőt kapnak a zsidó vallás és hagyományok világából. A tábor leginkább olyan családokat céloz meg, ahol a gyerme(ke)k 0 és 6 év között van, de idősebb gyerekekkel is várják a szülőket.
Kiskunhalasi Zsidó Nyári Tábor:
A táborba a zsidó közösséghez tartozás szempontjából elkötelezett vagy nyitott gyerekeket, felnőtteket, családokat várnak a szervezők, ahol sok-sok programmal varázsolják érdekessé és hasznossá a tábori időt. A tábort életre hívó fő gondolat éppen azért született, hogy legyen egy hely, ahol önállóan a gyermekek, vagy családok tartalmasan együtt tölthetnek feledhetetlen napokat, intenzíven megélhessék zsidóságukat; informális oktatás keretén belül, szakképzett madrichok segítségével, peulákon tanulhassanak zsidóságukról. Mindeközben a felnőttek se unatkoznak, hitéletük megélése mellett aktívan és passzívan is pihenhetnek és új barátságokat köthetnek. Vannak visszatérő családok, összeszokott társaságok, de minden évben feltűnnek új gyerekek, aminek nagyon örülnek a tábor szervezői. Sok család ide szervezi a gyermeke bár/bát micvóját. Különleges élmény, hiszen baráti, családias környezetben élhetik meg életük és zsidóságuk egyik fontos állomását a fiatalok.
Alef Kids tábor:
Izgalmas programok, kirándulás, úszás, felejthetetlen pillanatok várják a gyerekeket Badacsonytomajon a MAZSÖK üdülőben. Különleges programok, Balaton part, medence, kézműveskedés, kóser étkezés és sok vidámság a 8-12 éves korosztálynak.
Szarvas Camp – a kultikus nemzetközi zsidó tábor….
….. ahol a Szarvasi Nemzetközi Zsidó Ifjúsági Táborban 30 ország táborozója találkozik, hogy együtt legyenek részesei a 12 napos élményeknek. Itt összesen 4 turnus van, mindig túljelentkezés van ennél a programnál, a szülők a regisztráció kezdete előtt már a laptopnál ülnek, hogy megszerezhessék a helyeket gyermekeiknek, május környékén szokott lenni ez a nagyon izgalmas időszak. A tábor június végétől augusztus közepéig tart. Szarvas 1990-ben indult útjára. Szarvas immár kulcsszó, jelkép, félreérthetetlen fogalom a kelet-európai, és főleg a magyarországi zsidóság számára. Szülők, akik egykor táborozók vagy madrichok (csoportvezetők) voltak, ma gyermekeiket küldik a táborba, és az ő történeteiken keresztül élik át újra egykori felejthetetlen élményeiket. A közösségi életben megannyi szervezet és kreatív kezdeményezés mondhat magáénak olyan vezetőket, akik a Szarvasi Táborban tanulták meg a zsidó közösség iránti elkötelezettséget és a zsidó hagyományok továbbadásának fontosságát. A Szarvasi Nemzetközi Zsidó Ifjúsági Tábor egy olyan közösséget hoz létre, amely táplálja és erősíti a szórakoztató oktatáson alapuló egyéni és közösségi fejlődést, mindezt biztonságos, támogató és változatos környezetben, képzett vezetőkkel és kiváló szakmai hozzáértéssel. A tábor arra törekszik, hogy az általa képviselt zsidóság befogadó és nyitott legyen mindenki számára. Segítenek a táborozóknak a saját zsidó azonosságtudatuk megélésében, biztosítják számukra a közösség megtalálásának lehetőségét. Csoportos élményekkel, tanulással, a zsidó élmények átélésének lehetőségével teheti meg mindenki a következő lépést a zsidóságban tett utazásán. Többféle lehetőséget biztosítanak az identitás megélésére, megmutatják a kulturális, vallási, népi és közösségi identitás lehetőségeit, de mindenkinek meghagyják a választás lehetőségét. Kiemelkedő céljaik között szerepel, hogy minden táborozó és oktatási csapat tagjai a közösség aktív és pozitív tagjai legyenek; nyitottak legyenek a világra, a zsidóságra, a környezetükre; átérezhessék, milyen csoporthoz tartozni, megismerjék önmagukat, megnyíljanak, megtanulják tisztelni önmagukat és társaikat; kipróbálhassák magukat számukra ismeretlen területeken, tanuljanak és fejlődjenek; tanuljanak a zsidó hagyományokról; új barátokat szerezzenek és elmélyítsék már meglévő baráti kapcsolataikat. A TÁBOR SZERVEZŐJE ÉS FŐTÁMOGATÓJA: AMERICAN JEWISH JOINT DISTRIBUTION COMMITTEE (THE JOINT). A táborozókkal 4 korcsoportban foglalkoznak. Ezek a csoportok Izrael földrajzi egységei után kapták a nevüket: Negev (7–10 év; ezen belül található a Jeruzsálem csoport, vagyis az egyhetes turnus csoportja, amit az először táborozó, az általános iskola első és második osztályát elvégzett gyerekeknek ajánlanak), Galil (11–13 év), Golán (14–16 év) és Hermon (17–18 év).
Évközbeni táborok és zsidó ifjúsági szervezetek:
BBYO Hungary táborai:
Magyarországon 2015 óta van lehetőségük a tinédzserekhez ehhez az óriási, nemzetközi, pluralista közösséghez tartozni. A találkozókat a Frankel Zsinagóga ifjúsági helységében tartják heti rendszerességgel. A BBYO célja, hogy pozitív zsidó identitást adjon a tizenévesek számára – felejthetetlen zsidó közösségi élmények útján. Hétvégi találkozók, zsidó ünnepek közös köszöntése, informális oktatási programok, táborok és nemzetközi utak mind hozzájárulnak a BBYO népszerűségéhez a tizenévesek körében. Évente több alkalommal szerveznek táborokat. Ezeknek a több napos programoknak varázslatos közösségformáló erejük van. Együtt szokták köszönteni a sábátot, komolyabb beszélgetések, szórakoztató esti programok, kirándulások és csapatépítő játékok teszik felejthetetlenné a tábori élményeket a 12-18 éves korosztály számára.
JCamp tavaszi tábor, amelyet a JCC Budapest-Bálint Ház szervez:
A tavaszi programjaikat a Hanoar Hatzioni és a Hasomer Hatzair szervezőivel és madrichjaival együtt hozták létre. Áprilisban így ebben az évben 4 napot tudtak Velencén tölteni a gyerekek. A tavaszi tábor oktatási témája idén a szabadság volt, a témák minden tábor során változnak. A JCamp tavaszi tábor a nyári tábor nagy sikere után jött létre.
Hasomer Hacair Magyarország:
Több mint 100 éve létező nemzetközi zsidó ifjúsági szervezet, mely zsidó cserkészszövetségként indult a XX. század elején, majd a Holokauszt borzalmai alatt kiterjedt és sikeres embermentő tevékenységet folytatva szerzett történelmi hírnevet magának. Jelenleg több mint 20 országban és 4 kontinensen működik, legfőbb célja, hogy a következő generációt a judaizmus mellett szolidaritásra és aktivitásra tanítsa, illetve közösségi élményt nyújtson, már nem csak a 18 év alatti korosztálynak, de fiatal felnőtteknek is. Biztonságos és elfogadó fiatal közösséget építenek. A tagjaik – a Someresek – lehetőséget kapnak a zsidósággal való ismerkedésre, zsidó identitásuk kialakítására és megélésére. Megszólítják a zsidó gyökerekkel rendelkező és a zsidó intézményi vagy családi háttér nélkül felnövő, vagy a zsidóság iránt érdeklődő gyermekeket egyaránt. Változatos és hagyományőrző zsidóságot gyakorolnak foglalkozásaikon. Oktatásuk aktív felelősségvállalásra ösztönöz. Nevelésük fókuszában az elfogadás, világunk és önmagunk jobbá tétele és vitán alapuló párbeszéd állnak. Azt vallják, aki Someres komolyan veszi a békét és az emberi jogokat. A szervezet közössége igényeinek figyelembevételével igyekszik szélesíteni tagjai aktuálpolitikai, ideológiai és hétköznapi ismereteit. Legfontosabb tanító eszközük a közösségen belüli személyes példamutatás, módszereik a gyermekközpontú, játékos oktatási eszközökre épülnek. Ifjúsági klubbuk a tanév alatt tart nyitva és várja a 6-17 éves fiatalokat változatos programokkal. Minden péntek este találkoznak a Somerben, ahol kiscsoportos oktató foglalkozásokkal, peulákkal és szórakoztató programokkal készülnek. A foglalkozásokat képzett vezetőik tartják a korcsoport sajátosságainak és igényeinek megfelelően.
Hanoar Hatzioni Hungary:
Egy 1926-ban alapított ifjúsági mozgalom, amelynek székhelye jelenleg Izraelben van. Három fő pillére a chalutzizmus, a pluralizmus és a cionizmus. A mozgalom a zsidóságot a nemzeti, társadalmi és erkölcsi értékek forrásának tekinti, amely megőrzi a zsidó nép integritását és folytonosságát. A HaNoar Hatzioni fő célja a Hagshama Atzmit (személyes megvalósítás), ami többek között azt jelenti, hogy teljes zsidó életet éljenek Izraelben. A mozgalom céljai eléréséhez a cserkészmódszert használja.
Jaffe-nap – egy családi nap, ahol mindenki kikapcsolódhat
Minden hónap egyik vasárnapján Családsegítőnk ingyenes programot szervez ügyfeleinek. Ilyenkor a Merkazban találkozunk, ahol a kisebbeket mindig más ügyességi és kézműves játékokkal játszhatnak, a nagyobbakkal kártyajátékokkal és társasjátékokkal együtt ütjük el az időt. A vasárnapi ebédről is mi gondoskodunk, ilyenkor a már szokássá vált kóser pizzákat közösen elfogyasztjuk. A program ezen része előtt vagy után mindig valami más helyszínen lévő programot is egybekötünk ezzel a nappal, amelyen ingyenesen részt vehetnek a családok, így egy egész napos, szórakoztató családi élményben van részük. Többször voltunk már moziban, kisebb gyerekekkel mentünk a Minipoliszba és a Varázsdoboz Fejlesztő Központ és Játszóházba, voltunk együtt The Art of the Brick Lego kiállításon és a Light Art Museumban is. Ezen a programon megismerhetik egymást a családok, új barátokat szerezhetnek a gyerekek, így mindenki bátrabban tud részt venni más programokon, táborokon, ha ott találkozhat ismerős arcokkal.
Más táborok:
a Jaffe Zsidó Családsegítő Szolgálat azt is fontosnak tartja, hogy a nyári és tavaszi táborok mellett más, szívüknek kedves táborokba eljussanak a gyerekek. A táborok költségeinek egy részét átvállaljuk, hogy anyagi okok miatt senki se maradhasson ki egy nyári élményből. A segítségünkkel a gyerekek olyan táborokba tudtak eljutni, amely hobbik érdeklik őket, illetve év közben is ilyen különórákra járnak, mint például tánc, kórus, asztalitenisz, vízilabda, fizika, kosárlabda, filmes, légtánc, úszó, városjáró táborok.
A MAZS Alapítvány Jaffe Zsidó Családsegítő szolgálata többféle módon tudja segíteni a gyermekes családokat. Ezekről itt lehet bővebben olvasni: Jaffe Zsidó Családsegítő Szolgálat szolgáltatásai.