Családi egység és minőségi idő
A család szerepe
Tagadhatatlan a család különleges szerepe az életünkben. A család sokak számára az összetartozást, boldogságot, örömöt, nyugalmat, megértést, anyagi és érzelmi biztonságot jelenti. Az életünk korai szakasza későbbi, felnőtt létünk éltető talaja lesz. A gyermekkorban látott mintákból, tapasztalatokból, érzelmi közegből építjük fel jövőnket. Legnagyobb hatása és így legnagyobb felelőssége is a szülőknek van. Közhely, de mindannyian azt hozzuk, amit otthon láttunk, még akkor is, ha megfogadjuk, hogy soha nem fogunk hasonlítani szüleinkre. Nem túlzó a kijelentés, hogy azt a mintát adjuk majd tovább, amit gyermekkorunkból hozunk. A múlt, a gyermekkor egyszerűen az ember jellemfejlődésének leglényegesebb szakasza.
A minőségi idő szerepe
A szerető légkör megteremtésén túl a legfontosabb eszköze a jó szülő-gyermek kapcsolatnak, a család egysége kialakításának: a kommunikáció. A személyes kommunikáció, a minőségi időtöltés, mikor a gyermek azt érzi, csak vele foglalkoznak. A minőségi idő legfőbb jellemzője, hogy nem csak fizikálisan, hanem gondolatban és érzelmileg is ott vagyunk a másikkal. Közös tevékenységet, játékot, törődést, odafigyelést jelent. Az „itt és most” valóságában vagyunk, és az osztatlan figyelmünket hívjuk segítségül. Ez azt is jelent, hogy amikor a szülők a gyerekükkel vannak, megadják neki azt, ami a legfontosabb számára: a figyelmet, a törődést, a feltétel nélküli szeretetet, a közös játék örömét, az elfogadást. Ebben a helyzetben csak a gyermek a fontos, a közös időtöltés, a közös élményszerzés. Semmi más nem számít, csakis kizárólag ő, és ezt érezni is fogja. Biztonságot és önbizalmat ad neki, és azt az érzést, hogy ő fontos a világban, nagyon is számít. A kapcsolódás által kifejezheti a belső világát, akár szavak nélkül is. A minőségi együtt töltött idő lényeges eleme a kölcsönösség: amikor mindenki figyel a másikra.
A kommunikáció jelentősége
Fontos, hogy a szülők kifejezzék az érdeklődésüket a gyermekek felé. Kérdezzék meg a gyerekeitektől, hogy vannak, fejezzék ki érdeklődéseteket az iránt, hogyan telt a napjuk. Ha szavakkal nem megy nekik, akkor játsszátok el! Sokszor úgy élnek együtt családok, hogy azt sem tudják, hogy hogy van a másik, milyen lelkiállapotban van, mire vágyik, mitől fél, hogyan telt a napja. Pedig fontos, hoyg érdeklődjenek, hogy mit szeretnek a gyerekek játszani, hagyják, hogy irányítsák a játékot, hogy figyelembe vegyék az ötleteiket, és lehetővé tegyék, hogy kibontakoztassák kreativitásukat.
Közös tevékenységek, rituálék
Mindenkinek érdemes megtalálni a hétköznapokban a szülők és a gyermekek számára egyaránt elsőbbséget élvező tevékenységeket, időtöltést, ami a család számára kikapcsolódást, feltöltődést jelent, és megtalálni azt a témát, ami aktuálisan a gyermekeinket megérinti, foglalkoztatja. Vannak azonban olyan általánosan alkalmazható és a mindennapokba viszonylag könnyen beilleszthető időtöltések, melyek szülőt és gyermeket egyaránt feltölthetnek.
A lefekvés előtti közös séták vagy a közös meseolvasás rituálévá válhatnak, szülő és gyermek számára egyaránt segíthetnek ráhangolódni az estére, elengedni az aznapi nehézségeket, bosszúságokat, és mélyíthetik a kapcsolatot is. Ugyanezek növelik a kötődést és a családhoz tartozás érzését a gyermekben. A közös vacsorák – természetesen TV, telefon és egyéb elektronikus eszköz nélkül – szintén alkalmat nyújtanak arra, hogy a család tagjai egymásra figyelhessenek. Érdemes lehet az autót hátrahagyva a belátható távolságokat gyalog megtenni a gyermekkel, hiszen addig is együtt lehetünk. A gyerekeket is be lehet vonni kisebb-nagyobb javítási munkákba, vagy a vasárnapi főzésbe, így összekötni a kellemest a hasznossal: időt tölthetünk velük, miközben megtanítjuk őket valami olyasmire, amit a későbbiekben hasznosítani tudnak majd. A gyermek számára pedig nagy kalandot jelent megtanulni valami olyasmit, amit a felnőttek csinálnak. Emellett megbecsült és kompetens családtagnak is érzi majd magát tőle.
A minőségi idő hatása a gyermek életére
A tengernyi teendő, határidő, munka és kötelezettség között egyensúlyozva időnként kivitelezhetetlennek tűnhet a békés együtt töltött minőségi idő, de már néhány gyakorlat bevezetése sokat javíthat a családi kapcsolatokon és a közérzetünkön is.
A családdal lenni igazi élmény, feltöltődés, ami nagyon sokat jelent a szülőknek és még többet a felnövőben lévő gyerekeknek. Hogyan hat a kicsikre a közös idő, miért fontos a minőségi időtöltés? Nézzük:
Az önértékelés: Ha a gyerek visszajelzést kap szüleitől az együtt töltött időben, hogy értékes tag és csakis ő vele együtt teljes a család, akkor az önbizalma is nagyobb lesz, és helyes önértékeléssel fog rendelkezni.
A pozitív viselkedés: Ha a család a hétköznapokban is együtt tölt minőségi időt, például a vacsora szent és sérthetetlen, senki nem telefonozik és a tévé sem megy a háttérben, a gyerekek másokhoz való hozzáállása is egészséges, pozitív lesz. Megtanulnak beszélgetni, érdeklődni, véleményt kifejteni, és ezt a családon kívüli társaságokban is gyakorolni tudják majd.
A későbbi kapcsolatok: Az, hogy a gyerek később, felnőttkorában milyen kapcsolatokat tud majd kialakítani és hogyan tud viselkedni, hogyan érzi magát a saját bőrében, illetve emberi kapcsolataiban, nagyban függ attól, hogy milyen élmények érik őt kiskorában. Minél több időt tölthet a szerető, odafigyelő családjával, annál biztosabb lesz önmagában és kapcsolataiban is.
Az emlékek: A gyerekkori emlékeinkből, élményeinkből táplálkozunk életünk során, a családnál ez különösen fontos, hiszen a szülőkkel való közös élményszerzésre egy idő után kevesebb lehetőség van, ahogy felnőnek a gyerekek. A kiskorban együtt töltött idő valóban pótolhatatlan, ami örök emlékeket ad.
A MAZS Alapítvány Jaffe Zsidó Családsegítő szolgálata többféle módon tudja segíteni a gyermekes családokat. Ezekről itt lehet bővebben olvasni: Jaffe Zsidó Családsegítő Szolgálat szolgáltatásai.