A roma ellenállás napja

Auschwitz-Birkenau II.B/E Cigánylágerében 1944. május 16-án az Európa különböző országaiból elhurcolt, „családi” lágerben fogva tartott romák fellázadtak. Botokból, vascsövekből, deszkákból rögtönzött fegyverekkel próbáltak ellenállni a náci katonákkal szemben. Az ellenállását látva a nácik visszavonulót fújtak – azon a napon a túlzsúfolt tábor lakóinak tervezett megsemmisítését nem tudták kivitelezni.

Az elkövetkező három hónapban különböző transzportokban szállították tovább innen a foglyokat és hoztak ide foglyokat máshonnan, aminek később, augusztus 2.-áról másnapra virradó reggelen szörnyű vége lett: a Cigányláger 2897 foglyát a gázkamrákba terelték és meggyilkolták. Ők ekkor főképpen már idősek, betegek, gyerekek és nők voltak. Annyian, hogy a krematórium már nem bírta, és gödörben égették el az áldozatok holttesteit.

Május 16. a bátorság egyik fontos napja: főhajtás azok előtt, akik a teljes reménytelenségben és kilátástalanságban is voltak annyira bátrak, hogy szembe szálljanak az elnyomással, a fegyveres, kutyás, túlerőben lévő gyilkosokkal.

A cikk forrása: a Mérce, ahol az évfordulóval kapcsolatosan tovább lehet olvasni: Nem jövünk ki, ha akartok, gyertek be!

A roma ellenállás napja május 16: a képen piros alapon fekete grafika a dátummal, illetve egy női alakkal, aki egy csákány-szerű eszközt lendít a feje fölé.