Születési helye: Auschwitz
A Holokauszt Magyarországi Áldozatainak emléknapja alkalmából, április 16-án a JCC Budapest – Bálint Ház zártkörű vetítést rendez melyen a „Születési helye: Auschwitz” c. 2020-as magyar dokumentumfilmet mutatja be.
A vetítés után egy beszélgetés követhettek a film készítőivel: Cseke Eszterrel és S. Takács Andrással, moderátor: Radnai Péter újságíró,a filmet forgalmazó AMC International Central Europe kreatív producere.
A Born in Auschwitz középpontjában egy örökölt családi trauma áll. Az abból való felépülés lehetőségét a szülő-gyermek kapcsolatban keresik. 1944 májusában egy fiatal zsidó nő Auschwitzba érkezett. Kéthónapos terhes volt, és Dr. Mengele azonnal kiválasztotta őt az orvosi kísérletekhez… A gyermek 1 kg súllyal született. A haláltábor felszabadítása előtt még öt hosszú hétig rejtegetni kellett őt. Az asszony nemcsak örökölte a holokauszt által okozott traumát, de lányának is továbbadta, miközben próbálta őt túlélőként felnevelni. Lánya az ultraortodox vallást választotta és rákkutatással foglalkozik. Mindent elkövet annak érdekében, hogy leszámoljon a traumával és az ne legyen hatással saját gyermekeire. Anya és lánya a járt útról letérve küzdenek meg a múlttal: olyan helyekre utaznak, ahová soha nem akartak visszatérni és német pszichoterapeutáktól kezdve Ferenc pápáig olyan emberekkel találkoznak, akikkel legmerészebb álmaikban sem gondolták volna, hogy kapcsolatba kerülnek. A rendezők e lenyűgöző asszonyok történetét követik nyomon, miközben feltárják, milyen sötét árnyakat vetett a holokauszt három generációra is.
A vetítés időpontja:2021. április 16. péntek 18:00 óra, ekkor a film megtekinthető a lenti képre kattintva vagy a JCC Budapest – Bálint Ház facebook oldalán:
Születési helye: Auschwitz
A magyar Országgyűlés 2000. évi döntése értelmében 2001 óta minden évben április 16-án tartják a Holokauszt Magyarországi Áldozatainak Emléknapját, arra emlékezve, hogy 1944-ben ezen a napon kezdődött a hazai zsidóság gettóba zárása.
Az 1941-es népszámlálás alapján – a revíziós lépések után megnövekedett területű országban – 725 ezer izraelita élt. Kétharmaduk meghalt a munkaszolgálat, a deportálások, a tudatos népirtás nyomán. A vidéki zsidóság gyakorlatilag teljesen megsemmisült, a Budapesten élők közül mintegy 100 ezren menekültek meg. A történészek ötezer és hetvenezer közé teszik azoknak a magyarországi romáknak a számát, akik a holokauszt áldozataiként koncentrációs táborokban vesztették életüket.