Szenes Hanna emlékére
Szenes Hannát 23 évesen „hazaárulás vádjával” golyó általi halálra ítélte a magyar katonai bíróság. Az egykori Margit körúti katonai fogház udvarán végezte ki a magyar katonai kivégzőosztag 1944. november 7-én.
Szenes Hanna mellszobrát október 22-én avatták fel hivatalosan Budán, nem messze az egykori Margit körúti fogháztól a felújított Széna téren. A mai napon a szobornál ünnepélyes megemlékezést tartottak.
Szenes Anna vagy Hanna százegy évvel ezelőtt, 1921. július 17-én született Budapesten a második kerületben asszimiláns polgári zsidó családban.
Református magániskolába járt, de továbbtanulását megakadályozták a zsidó törvények, ezért kivándorolt Palesztinába.
Csatlakozott a Haganához, a zsidó fegyveres védelmi szervezethez. Egyike volt annak a 17 magyar zsidónak, akit a brit mandátum területén az angol hadsereg kiképzett, hogy Jugoszláviába ejtőernyővel ledobva őket megkíséreljék megakadályozni a magyar zsidók deportálását. 1944 márciusában értek földet, de csak májusban lépték át a magyar határt. Szenes Hannát egy csendőrjárőr elfogta, a Margit körúti fogházba került, kínozták, majd a nyilas hatalomátvétel után a fogház udvarán agyonlőtték 1944. november 7-én. Hamvait 1950-ben Izraelbe szállították és nemzeti hősként temették el a jeruzsálemi Herzl-hegyen.
Izraelben nemzeti hősként tisztelik, utcákat neveztek el róla, naplója, versei széles körben ismertek.
Forrás: Újkelet és Wikipédia